فرزندپروری

بمباران ذهن کودک با "تو باهوش کی هستی؟"


کودک دو ساله اسم رنگ آبی را درست گفته است و پدر و مادر هر دو یک متر بالا پریده اند و مرتب می گویند تو باهوش کی هستی؟ مادر به پدر رو می کند و می گوید دیدی؟ دیدی؟ درست گفت. آفرین پسر باهوش مامان! و پدر هم رو می کند به مادر و می گوید هوشش به باباش رفته، زن لج می کند و می گوید نخیر! هوش کودکان به مادرانشان می رود. خودم در یک مقاله خواندم...

فرزندی بدون مشکلات روانی تربیت کنید


این‌که سلامت جسم و روان کودک چه میزان برای خانواده‌ها اهمیت دارد، به شناخت پدر و مادرها از نیازهای جسمی و روحی فرزندشان برمی‌گردد. البته اغلب خانواده‌ها بیشتر به نیازها و مشکلات جسمی کودک توجه می‌کنند؛ مثل تغذیه، لباس‌های گرم هنگام سرما، زمان خواب در ساعت مناسب.

اهمیت قصه گویی برای کودکان


شمار روزافزونی از روان درمانگران از قصه و داستان برای کمک به حل مشکلات مردم استفاده می کنند. کارل یونگ در کتاب انسان و سمبل هایش می نویسد که ما اگرچه ممکن است پس زمینه های فرهنگی و مذهبی متفاوتی داشته باشیم اما همه در ضمیر خودآگاه مشترکی سهیم هستیم. او معتقد بود که انسان ها از سمبل های یکسان یا مشابهی استفاده می کنند که نماینده هر دو جنبه والا و پست حیات روانی هستند

کودک و تلویزیون !!!


کودک نوپا یا کودک پیش دبستانی شما باید چقدر زمان برای تماشای تلویزیون داشته باشد؟ جدیدترین تحقیقات در مورد تأثیرات تلویزیون بر مغز در حال رشد نشان می دهد که مغز کودکان خردسال با قرار گرفتن در معرض صفحه نمایش ...

برنامه بازی برای فرزندپروری مسالمت آمیز کودکان ۳ تا ۵ سال


کودکان پیش دبستانی کاشفان، دانشمندان، هنرمندان و آزمایش کنندگان هستند. آنها یادگیرنده‌های تجربی هستند، بنابراین مدام بر محدودیت‌ها فشار می‌آورند تا دریابند که ...

ورزش مناسب کودکان برای هر سنی


یادش به خیر بازی‌های دوران کودکی؛ گرگم به هوا، استپ هوایی، وسطی، هفت سنگ، قایم موشک و... با این بازی‌ها بزرگ شدیم و حالا که سال‌ها از آن دوران می‌گذرد، طعم شیرین این بازی‌ها و شیطنت‌هایش را بهتر درک می‌کنیم.

بگذارید پسرتان عروسک بازی کند!


اسباب بازی تآثیر بسیار مهمی در زندگی و رشد فکری کودکان می گذارد. کودکان مهارت در بازی های گروهی و زندگی اجتماعی آینده خود را بدین وسیله توسعه می بخشند.

عاقبت تلخ رشوه دادن به کودک برای حفظ آبرو


رشوه دادن به کودک از آن کارهایی است که ما خواسته یا ناخواسته گاهی آن را انجام میدهیم و اصلا به عواقب تلخ این کار فکر نمیکنیم. رشوه دادن به کودک اگرچه در لحظه باعث میشود که کودک ما آرام بگیرد و آبروی ما در یک جمع حفظ شود اما عواقبی که برای ما و کودک ما دارد تلخ تر از فواید لحظه ای آن است.

راه حل سوالات سانسوری فرزندان


برخی از والدین جرات و جسارت پاسخ به سوالات جنسی کودک‌شان را ندارند. این والدین بر این باورند که پاسخ به این سوالات از موقعیت و جایگاه والد بودنشان می‌کاهد و چشم و گوش بچه‌ها را باز و آنها را گستاخ می‌کند، در صورتی که اگر پاسخ مناسبی از سوی والدین دریافت نکنند نه تنها سوال آنها از بین نمی رود بلکه بیش از پیش کنجکاو می شوند.

کارتون های خاطر انگیز دردسرساز


برنامه های کودک امروزه بسیار پر طرفدار هستند، از باب اسفنجی گرفته تا لاک پشت های نینجا و تام و جری و پلنگ صورتی. علاوه بر این کارتن ها که ممکن است برای خود والدین نیز خاطره انگیز باشد، کارتن هایی برای کودکان تهیه می شود که قهرمانان آن شکل های عجیب و غریب دارند؛ شکل هایی که در دنیای واقعی برای کودکان ملموس نیست.

جملاتی که فقط به فرزندان اول خود می‌گوییم


فرزندان دوم همیشه می‌توانند از زیر بار اشتباهات خود شانه خالی کنند اما فرزندان اول خیر. اگر از فرزندان اول خانواده بپرسید، به شما خواهند گفت که این موضوع همیشه برای آنها آزار دهنده بوده است.

کارتون های ممنوعه برای کودکان


کارتون های پرطرفداری مانند باب اسفنجی که کودکان تماشا میکنند تاثیرات منفی بر آن ها دارند, تماشای آن ها برای کودکان ممنوع است.

سر حرف تان بایستید و بگویید نه!


با اینکه خواستن برای تمام ما امری طبیعی است اما بعضی از کودکان مرتبا از والدین خود درخواست دارند و زمانیکه به خواسته اشان توجهی نمی ­کنیم جیغ می­ کشند…

کودکی با تجربه تربیت کنید


والدین همیشه بهترین ها را برای فرزند خود می خواهند و همیشه دراین استرس هستند که کودکشان در مواقع حساس زندگی قرار نگیرد اما اگر برخی از شرایط را تجربه نکنند در بزرگسالی با مشکلات حادی تری مواجه می شوند.

کاری کنید که کودکتان فقط بگوید "چشم"


برای والدین بسیار دشوار است که بتوانند فرزندشان را مسئولیت پذیر و مؤدب تربیت کنند.در این مقاله توصیه هایی ارائه شده است که به شما کمک می کند ارتباط بهتری با کودکتان داشته باشید و با او به گونه ای رفتار کنید که خواسته هایتان را عملی کند.

تنبیه مثبت را جایگزین تنبیه بدنی کنید


تنبیه مثبت نوعی روش انضباطی است که بر کاهش رفتار غیر مطلبوب در کودکان تمرکز دارد.مثال: کودک شما هر روز خانه شما را به هم می‌زند، برای همین برایش مداد رنگی نمی‌خرید.روش تنبیه مثبت اینگونه است: دو منفی یک مثبت را می‌سازند. وقتی رفتار منفی به دنبال یک نتیجه منفی اتفاق می‌افتد، باعث یک رفتار مثبت می‌شود.

RSS
1234567
آخرین مطالب

پربیننده‌ترین‌ها
تماس
  • بازگشت به بالای سایت